Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe?

Sprawne klocki hamulcowe to, jak wiedzą zapewne wszyscy kierowcy, podstawa bezpieczeństwa na drodze. Ponieważ elementy te zużywają się jednak bardzo szybko pod wpływem intensywnej pracy, konieczne jest regularne wymienianie ich na nowe. Niestety, wiele osób lekceważy ten wymóg, przyczyniając się tym samym do większego ryzyka wypadków na drogach.

Z tego też powodu, bez względu na to, czy mieszkamy w Poznaniu, czy Krakowie, wymiana klocków hamulcowych jest warunkiem koniecznym, jeśli zależy nam na prawidłowej eksploatacji naszego wozu. Zwłaszcza, że taka wymiana nie jest wcale droga, w przeciwieństwie do wydatków, które będziemy musieli z czasem ponieść, bagatelizując prawidłowy serwis naszych hamulców.

Kiedy powinniśmy zacząć myśleć o nowych klockach hamulcowych?

Podstawową kwestią jest tu rodzaj dróg, po którym najczęściej się poruszamy. Jeśli samochód służy nam przede wszystkim do jazdy po ruchliwym mieście takim jak Poznań, wówczas do wymiany klocków hamulcowych będzie musiało dojść wcześniej, niż w przypadku kierowców, poruszających się ze stałą prędkością po długich trasach. Klocki zużywają się także szybciej w przypadku jazdy bardziej dynamicznej.

Według generalnie przyjętych reguł, kierowcy poruszający się szybciej po mieście powinni sprawdzić stan klocków hamulcowych po przebyciu 10 000-20 000 km. Z kolei osoby, pokonujące długie trasy pozamiejskie w bardziej dynamiczny sposób, powinny skontrolować zużycie klocków po przejechaniu 30 000-50 000 km. Taka sama odległość obowiązuje kierowców, poruszających się wolniej po mieście. W przypadku osób, które pokonują z kolei długie trasy w wolniejszym tempie, klocki można kontrolować najrzadziej, bo dopiero po 50 000-80 000 km.

Klocki hamulcowe a pozostałe części

Jak zauważają mechanicy z Poznania i innych dużych miast, częstotliwość wymiany klocków hamulcowych jest uzależniona także od części, które z nimi wykorzystujemy. Dotyczy to w szczególności tarcz hamulcowych. Najlepiej jest stawiać tu bowiem na tarcze o gładszej powierzchni, zapewniające dłuższą żywotność klocków, niż modele nawiercane. Podczas jazdy należy zwracać także uwagę na wszelkie odgłosy, wydobywające się z hamulców. Metaliczny odgłos klocka lub donośny pisk to niewątpliwy sygnał, że należy udać się do najbliższego serwisu.

Tagged : /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *