Wulkanizacja – na czym polega?

Wielu początkujących kierowców, przeglądających oferty warsztatów w Luboniu i innych polskich miastach, nierzadko zastanawia się, czym dokładnie jest wulkanizacja. Określenie to z pewnością skojarzy nam się natychmiast z naprawą uszkodzonych opon, lecz szczegółowe informacje, dotyczące całej procedury, często są obce polskim kierowcom. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy Wam, czym dokładnie jest wulkanizacja i na czym polega.

Historia wulkanizacji

Procedura ta bierze swoją nazwę z mitologii greckiej, a dokładnie – Wulkana, boga rzemiosła i patrona metalurgii. Za ojca współczesnej wulkanizacji uznajemy z kolei Charlesa Goodyeara, który, w 1839 roku, wpadł na pomysł nowej metody obróbki kauczuku, bazującej na wysokich temperaturach. I chociaż sam kauczuk nie byłby dobrym materiałem do produkcji opon, ze względu na swój brak wytrzymałości, uczony zauważył, że podgrzanie go, a także dodanie do niego siarki, nadaje kauczukowi twardości. Jednocześnie, materiał ten nie traci wówczas swojej elastyczności, zaś jego żywotność umożliwia długi okres eksploatacji. I chociaż we współczesnych oponach nie wykorzystuje się już siarki, z racji odkrycia właściwości skuteczniejszych materiałów, tak ogólna metoda Goodyeara jest spotykana w wulkanizacji po dziś dzień.

Rodzaje wulkanizacji

Przeglądając oferty zakładów z miast takich, jak Wrocław czy Luboń, zauważymy, że wulkanizacja występuje pod różnymi postaciami. Na przestrzeni lat, opracowano bowiem kilka jej rodzajów, umożliwiających nie tylko produkcję, ale też naprawę opon. Najpowszechniejsza jest tu wulkanizacja chemiczna, zwana też wulkanizacją „na zimno”. Procedura ta zajmuje niewiele czasu, będąc jednocześnie bardzo prostą do przeprowadzenia, lecz umożliwia nam ona jedynie na naprawę niewielkich uszkodzeń punktowych.

Dużo bardziej złożona jest wulkanizacja „na ciepło”. Za pomocą specjalnie opracowanych form, mechanik jest tu bowiem w stanie przywrócić pierwotny kształt opony, korygując tym samym poważniejsze uszkodzenia boczne. Wulkanizacja tego typu, oferowana przez renomowane salony z Lubonia, Łodzi i innych miast, jest zarazem bardziej klasyczną formą tego rzemiosła, wymagając od specjalisty dużego doświadczenia oraz cierpliwości.

Tagged : /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *